Sedacja – podtlenek azotu
Sedacja wziewna czyli leczenie znieczuleniem gazem rozweselającym (N2O/O2 ) to jedna z łatwych i bezpiecznych form uspokojenia pacjentów, którzy od „zawsze„ czują lęk przed wizytami stomatologicznymi i nie radzą sobie ze stresem w gabinecie stomatologicznym.
Zastosowaniu sedacji wziewnej powoduje ograniczenie świadomości pacjenta i częściowe zniesienie czucia bólu oraz stopniowe pozbycie się lęku.
Podawany pacjentom za pomocą specjalnej maseczki gaz rozweselający wprowadza w stan rozluźnienia, odprężenia bez utraty przytomności a pacjent pozostaje w kontakcie z lekarzem i otoczeniem.
Zalety użycia sedacji wziewnej
1. Zmniejszenie lęku przed wizytą (dentofobia)
2. Częściowe zniesienie odczuwania bólu
3. Poczucie odprężenia podczas wizyty
4. Zminimalizowanie odruchów dławienia
Dawkę podtlenku azotu dobiera się indywidualnie do reakcji pacjenta, zwiększając lub spłycając jego stan rozluźnienia.
Stan rozluźnienia sprawia, że podawanie miejscowego znieczulenia jest łatwiejsze i mniej bolesne dla pacjenta, nie czują oni nakłucia.
Sedacja częściowo ogranicza odczuwanie bólu, ale dla jeszcze większego komfortu pacjenta stosujemy dodatkowo znieczulenie miejscowe.
Ze względu na zminimalizowanie odruchu dławienia, gaz rozweselający ułatwia także pobieranie wycisków protetycznych lub ortodontycznych u osób wrażliwszych.
Dla kogo przeznaczone jest leczenie w podtlenku azotu?
Sedacja u dzieci.
Właśnie najmłodsi pacjenci zyskują najwięcej dzięki leczeniu gazem rozweselającym!!!
Niektórzy lekarze sugerują by od samego początku, zanim jeszcze dziecko nabędzie złych skojarzeń, rozpocząć leczenie z zastosowaniem sedacji wziewnej.
Dzięki temu najmłodsi chętniej odwiedzają lekarza, nie narasta w nich lęk przed dentystą. Z każdą kolejną wizytą stopień sedacji można zmniejszać, aż w końcu dojdziemy do chwili, kiedy nie będzie ona w ogóle potrzebna.
Jedynie w skrajnych sytuacjach, u dzieci z bardzo zaawansowaną dentofobią, sam gaz rozweselający może okazać się niewystarczający – wówczas pozostaje nam tylko leczenie w znieczuleniu ogólnym/narkozie/, w asyście anestezjologa.
Sedacja u dorosłych.
Nie ma przeciwwskazań do zastosowania gazu rozweselającego u dorosłych!!!
U pacjentów będących pod wpływem podtlenku azotu znacznie łatwiej jest wykonać znieczulenie, a jeśli to wskazane, to także cały zabieg.
Dzięki sedacji wziewnej u dorosłych, część zabiegu może zostać przeprowadzona w stanie pełnej świadomości a zastosowanie gazu rozweselającego ograniczyć do momentu podania znieczulenia.
Jak dokładnie wygląda leczenie w podtlenku azotu?
1. Lekarz stomatolog przeprowadza wywiad z rodzicami dziecka/pacjentem dorosłym/ na temat stanu zdrowia w celu ustalenia ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. (Uwaga! Dziecko nie powinno spożywać posiłków na 2 godziny przed zabiegiem.)
2. Rodzice/pacjent dostają do podpisania zgodę na wykonanie zabiegu.
3. Następnie zakładana jest pacjentowi maseczkę na nos. W przypadku dzieci, mimo że maseczka jest zazwyczaj pachnąca i kolorowa, nie zawsze udaje się zachęcić dziecko do jej założenia (szczególnie jeśli maluch nie ma jeszcze 4 lat). W takiej sytuacji zabieg należy przełożyć na inny dzień, by nie stresować pacjenta.
4.Jeżeli natomiast założenie maseczki i podanie mieszaniny tlenu z podtlenkiem azotu uda się bez zakłóceń oraz dziecko osiągnie stan rozluźnienia, lekarz stomatolog podejmuje właściwe leczenie.
5. Po zakończeniu zabiegu i odłączeniu przez lekarza stomatologa podtlenku azotu, pacjent jest zdolny do opuszczenia gabinetu już po 5 minutach.
Przeciwwskazania do stosowania sedacji to:
- przerost migdałków gardłowych,
- katar,
- I trymestr ciąży,
- choroby psychiczne,
- porfiria, miastenia gravis, stwardnienie rozsiane,
- alkoholizm,
- ciężkie choroby płuc np. rozedma płuc, rozstrzenie oskrzeli,
- niezdolność pacjenta do współpracy.